Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

28.11.2024 Zabezpieczona dokumentacja dowodowa

28.11.2024
  • Osoba siedzi przy biurku, w jednej ręce  trzyma długopis, drugą  rękę trzyma przy laptopie. Na biurku leży  plik dokumentów.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli dokumentację należącą do kilku podmiotów gospodarczych z rejonu Częstochowy i Katowic, a także z Urzędu Miasta Częstochowy oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Czynności prowadzono w ramach śledztwa w sprawie przyjęcia korzyści majątkowej przez wicemarszałka województwa śląskiego.

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych i osobistych przez osobę pełniącą funkcję publiczną w zamian podejmowanie się załatwienia spraw w Urzędzie Miasta Częstochowy oraz Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego z przychylnością dla osób udzielających korzyści.

Wykorzystanie pełnionej funkcji

Z ustaleń postępowania przygotowawczego wynika, że samorządowiec co najmniej kilkukrotnie w okresie pełnienia funkcji wicemarszałka województwa śląskiego, a wcześniej wiceprezydenta miasta Częstochowy w związku z pełnioną funkcją publiczną przyjął korzyści majątkowe i osobiste od osób prowadzących działalność gospodarczą, w szczególności na terenie miasta Częstochowy.

Bartłomiej S. został zatrzymany 23 października 2024 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Prokurator przedstawił mu zarzuty o charakterze korupcyjnym, dotyczące przyjmowania korzyści majątkowych, w związku z pełnionymi przez niego funkcjami wicemarszałka województwa śląskiego oraz wiceprezydenta Częstochowy. Sąd zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a Sąd Odwoławczy utrzymał decyzję w mocy podzielając argumentację, iż jedynie środek izolacyjny zabezpieczy prawidłowy tok postępowania.

Analiza materiału dowodowego

Funkcjonariusze CBA badają zabezpieczony materiał dowodowy pod kątem świadczenia usług przez różne podmioty gospodarcze z terenu Śląska i uzyskiwania przez nie przychylności w jednostkach samorządu terytorialnego z obszaru województwa śląskiego w zamian za udzielanie korzyści majątkowych i osobistych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Klauzula niekaralności

CBA informuje, że osoby, które dały się uwikłać w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności, określonej w art. 229 § 6 kk.

Artykuł ten stanowi, że: Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

 

Zespół Prasowy CBA

 

 

do góry