03.12.2024 Duża akcja CBA
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali przedsiębiorców realizujących wyspecjalizowane usługi na rzecz Wojskowych Oddziałów Gospodarczych. To efekt śledztwa w sprawie zmowy przetargowej i działania na szkodę interesów ekonomicznych jednostek wojskowych. Śledztwo, pod nadzorem 8 Wydziału Wojskowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie, prowadzą w całości funkcjonariusze Delegatury CBA w Krakowie we współpracy z Inspektoratem Służby Kontrwywiadu Wojskowego w Krakowie.
Z ustaleń śledztwa wynika, że kilku przesiębiorców, działając w celu osiągniecia korzyści majątkowej, weszło wspólnie w porozumienie polegające na bezprawnym wywieraniu wpływu na wyniki postępowań przetargowych prowadzonych przez jednostki wojskowe na terenie całego kraju. W ramach tego procederu dochodziło do wręczania korzyści majątkowych urzędnikom i pracownikom z instytucji cywilnych i wojskowych. Dodatkowo prywatni przedsiębiorcy w ramach podejmowanych wzajemnych ustaleń i porozumień wspólnie uzgadniali treści i warunki cenowe składanych ofert w postępowaniach przetargowych. Podejmowali działania zmierzające do unieważnienia przetargów i w konsekwencji rozpisywania przez jednostki wojskowe nowych przetargów. Takie działania skutkowały zwiększeniem nakładów finansowych przeznaczonych przez te jednostki oraz udaremniały możliwość wyboru obiektywnie najkorzystniejszej oferty w warunkach uczciwej konkurencji.
Zatrzymano 7 osób
Na polecenie prokuratora funkcjonariusze Delegatury CBA w Krakowie zatrzymali 7 osób, w tym prywatnych przedsiębiorców oraz ich pracowników, z rejonu woj. pomorskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Zatrzymani reprezentowali podmioty gospodarcze specjalizujące się w realizacji usług związanych z obsługą infrastruktury paliw ciekłych oraz urządzeń MPS na rzecz jednostek wojskowych.
W realizacji uczestniczyło ponad 70 funkcjonariuszy CBA, którzy jednocześnie na terenie 17 jednostek wojskowych zabezpieczyli dokumentację przetargową, urządzenia elektroniczne oraz materiały dotyczące współpracy pomiędzy podejrzanymi osobami a jednostkami wojskowymi. Czynności procesowe przeprowadzono również w siedzibach podejrzanych podmiotów gospodarczych na terenie Wielkopolski i Pomorza.
Zastosowane środki zapobiegawcze
Zatrzymani zostali doprowadzeni do 8 Wydziału Wojskowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Łącznie podejrzanym postawiono 84 zarzuty związane z procederem zmowy przetargowej, a także wręczania korzyści majątkowych, podżegania do poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz składania fałszywych zeznań w postępowaniu sądowym.
Z uwagi na postawę podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczenia majątkowego w łącznej kwocie 530 tys. złotych, dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu ujawniania informacji z postępowania.
CBA apeluje
To pierwsza realizacja w prowadzonym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Krakowie postępowaniu przygotowawczym. W sprawie pojawiają się kolejne wątki związane z przestępczym procederem. Śledczy planują kolejne realizacje procesowe.
W związku z toczącym się postępowaniem, Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje, że osoby, które dały się uwikłać w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej:
z art. 229 § 6 kk, który stanowi:
"Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział",
a także z art. 305 § 6 kk, który stanowi:
"Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1 lub 2, który zawiadomił o fakcie jego popełnienia organ powołany do ścigania przestępstw lub organ ochrony konkurencji państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Komisję Europejską i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ powołany do ścigania przestępstw o nim się dowiedział".
Zespół Prasowy CBA