Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

20.01.2025 Największy projekt edukacyjny CBA

20.01.2025
  • CBA

Prawie 6 tysięcy uczniów i studentów uczestniczyło w spotkaniach pn. „Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego Państwa”. Zajęcia odbyły się na 18 publicznych uczelniach wyższych, z którymi Biuro realizuje programy edukacyjne służące kształtowaniu postaw etycznych i obywatelskich. Projekt stanowił przykład działań prewencyjnych CBA.

Cykl wykładów dla 18-latków rozpoczął się 4 października 2024 roku na Politechnice Lubelskiej. Największą frekwencję odnotowano na spotkaniach zorganizowanych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytecie Łódzkim oraz Politechnice Warszawskiej. Na Uniwersytecie Łódzkim w roli prelegenta wstąpiła Pani Minister Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak, Szef CBA. W spotkaniu uczestniczyło prawie 500 młodych ludzi. Projekt zakończył się 17 grudnia 2024 roku spotkaniem w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

W trakcie spotkań prezentowano obszary działalności Biura w formie 8 paneli tematycznych:

  1. Pion realizacji/zatrzymanie
  2. Praca z informacją
  3. Analiza wywiadowcza
  4. Działania operacyjne
  5. Analiza kryminalna
  6. Proces
  7. Forensic
  8. Psychologia kłamstwa

W realizację całego projektu edukacyjnego zaangażowało się 32 funkcjonariuszy z różnych jednostek organizacyjnych CBA. W charakterze wykładowców występowało ponad 10 funkcjonariuszy z wiedzą ekspercką dotyczącą realizowanych zadań. W projekcie uczestniczyli również funkcjonariusze z Delegatur CBA. Podczas każdego ze spotkań uczniowie i studenci poznawali specyfikę czynności analityczno-informacyjnych, kontrolnych oraz śledczych. Młodzież z zainteresowaniem odniosła się do podejmowanych przez Biuro działań analitycznych, które zapobiegają zagrożeniom korupcyjnym i gospodarczym oraz szkodom w majątku publicznym, działań prewencyjnych, edukacyjnych oraz wielopłaszczyznowej współpracy międzynarodowej.

Uczniowie i studenci dowiedzieli się również, jakimi kanałami można zgłaszać do CBA przypadki korupcji oraz poznali zasady przyjęcia i wstępnej kwalifikacji informacji, które wpływają do Biura. Na fikcyjnym przykładzie została przedstawiona analiza przypadku dotycząca śledztwa w sprawie korupcji. Młodzież dowiedziała się również, czym jest osłona antykorupcyjna, analiza kryminalna, strategiczna i wywiadowcza oraz w jaki sposób wykorzystywana jest sztuczna inteligencja w zwalczaniu przestępstw korupcyjnych.

Edukacja młodego pokolenia i zwiększenie świadomości negatywnych skutków zagrożeń korupcyjnych są niezbędne do budowania uczciwych postaw w życiu społecznym i gospodarczym. Zainteresowanie projektem „Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego Państwa” potwierdziło, że realizowane przez Biuro zadania o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym są niezbędne do kształtowania uczciwości, która ma wpływ na rozwój gospodarczy kraju i dobrobyt społeczeństwa.

Od początku funkcjonowania Biura przeprowadzono prawie 1500 szkoleń stacjonarnych z udziałem ponad 77 tysięcy osób. Z wykorzystaniem platformy edukacyjnej, która została uruchomiona w 2014 roku, odbyło się niemal 365 tysięcy szkoleń e-learningowych.

Inicjatywy edukacyjne CBA są doceniane nie tylko w kraju, ale również za granicą. W 2023 roku w ramach podpisanych listów intencyjnych z uczelniami Biuro realizowało projekt #ABCuczciwości. To przedsięwzięcie zostało uznane za najbardziej innowacyjny projekt w zakresie przeciwdziałania korupcji w 2023 roku i otrzymało nagrodę od Europejskich Partnerów Przeciwko Korupcji/Europejskiej Sieci Antykorupcyjnej (EPAC/EACN).

 

Zespół Prasowy CBA

 

do góry