Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

31.01.2025 Zarzuty korupcyjne dla byłej Dyrektor KPRM

31.01.2025
  • CBA

Kolejne zatrzymania CBA w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w RARS. Jedną z zatrzymanych jest była Dyrektor KPRM. Śledztwo prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie zatrzymali w Warszawie 29 stycznia br. trzy osoby w ramach śledztwa dotyczącego nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Wśród zatrzymanych jest była Dyrektor KPRM, która działając jako funkcjonariusz publiczny, miała zażądać, a następnie przyjąć korzyść majątkową wielkiej wartości. W zamian miała wpływać na postępowanie zakupowe prowadzone przez RARS i faworyzować oferty złożone przez podmioty gospodarcze, powiązane z Pawłem Sz.

W proceder zamieszany był również mąż zatrzymanej kobiety, któremu prokurator postawił zarzut pomocnictwa oraz przedsiębiorca, który powoływał się na wpływy w instytucjach publicznych i żądał korzyści majątkowej. Zatrzymania miały miejsce na polecenie prokuratora ze śląskiego pionu PZ PK.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował wobec zatrzymanej kobiety i przedsiębiorcy tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy, a wobec drugiego zatrzymanego mężczyzny tymczasowy areszt warunkowy.

Kolejne zatrzymania

Jest to piąta realizacja w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym w sprawie nieprawidłowości w RARS. Do chwili obecnej prokurator przedstawił łącznie 27 zarzutów 11 osobom. Zarzuty obejmują m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów oraz działanie na szkodę interesu publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, pranie brudnych pieniędzy oraz powoływanie się na wpływy w instytucji publicznej.

Śledztwo ma charakter rozwojowy i planowane są kolejne czynności.

Apel CBA

CBA przypomina że osoby, które dały się uwikłać w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności, określonej w art. 229 § 6 kk, który stanowi:

„Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

CBA apeluje o zgłaszanie się do Delegatury CBA w Rzeszowie kolejnych osób będących świadkami w sprawie.

 

 

Zespół Prasowy CBA

do góry