Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

02.04.2025 Działanie na szkodę interesu publicznego

02.04.2025
  • Roboty drogowe, na jednym z pasów maszyna do rozkładania asfaltu.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali przedsiębiorcę oraz dwóch urzędników Powiatowego Zarządu Dróg w Przasnyszu. Zatrzymania mają związek z wielowątkowym śledztwem w sprawie udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne, nadzorowanym przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku.

1 kwietnia 2025 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali przedsiębiorcę działającego w branży usług drogowych, który realizował wiele zamówień publicznych w zakresie dróg i infrastruktury drogowej w powiecie przasnyskim. Funkcjonariusze zatrzymali również dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Przasnyszu oraz kierownika Sekcji Inwestycji i Zamówień Publicznych w tym urzędzie.

Niewłaściwy nadzór  

Z ustaleń postępowania przygotowawczego wynika, że urzędnicy przekraczając swoje uprawnienia odstąpili od nałożenia kar umownych tytułem zwłoki w realizacji projektu na budowę drogi. Urzędnicy nie dopełnili ciążących na nich obowiązków w zakresie właściwego nadzoru nad realizacją zamówień publicznych na poziomie powiatu przasnyskiego. W trakcie kontroli inwestycji urzędnicy posłużyli się dokumentami złożonymi przez przedsiębiorcę wiedząc, że poświadczono w nich nieprawdę, co do okoliczności  związanych z dostawą kruszyw drogowych.

Nierzetelna dokumentacja  

Przedłożone nierzetelne dokumenty pozwoliły na zawarcie i  podpisanie z datą wsteczną aneksu nr 2 do umowy,  na mocy którego przedłużono termin realizacji inwestycji. Tym samym doszło do działania na szkodę interesu publicznego w związku z uniknięciem zapłacenia przez wykonawcę kar umownych za zwłokę w realizacji przedmiotu wskazanej umowy w wysokości 0,1 % wynagrodzenia umownego brutto wynoszącego 9 689 252,81 zł za każdy dzień zwłoki.

Środki zapobiegawcze

Zatrzymani zostali przewiezieni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Prokurator przedstawił urzędnikom m.in. zarzuty przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków oraz fałszerstwa intelektualnego. Przedsiębiorca usłyszał m.in. zarzut użycia dokumentu potwierdzającego nieprawdę.

Podejrzani złożyli wyjaśnienia. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe w wysokości od 50 tys. złotych do 80 tys. złotych, dozór Policji, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu oraz zakaz kontaktowania się z określonymi osobami. Urzędnicy zostali zawieszeni w czynnościach służbowych.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry