Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

06.05.2025 Zatrzymany były prorektor

06.05.2025
  • Napis "Rzeczpospolita Polska" wiszący na dachu.
    CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy przy próbie wjazdu na teren RP. Zatrzymany mężczyzna to prorektor uczelni dawniej znanej jako Collegium Humanum, który miał zajmować się organizowaniem nielegalnego procederu wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów. Decyzją Sądu mężczyzna trafił na 3 miesiące do aresztu.

Taras G. został zatrzymany 3 maja 2025 r. na terenie przejścia granicznego w Medyce na polecenie prokuratora ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach, w związku z wielowątkowym śledztwem w sprawie nieprawidłowości w działalności uczelni Collegium Humanum.

Mężczyzna został doprowadzony do siedziby Śląskiego Wydziału Zamiejscowego w Katowicach, gdzie prokurator ogłosił mu zarzuty popełnienia pięciu przestępstw z art. 258 § 1 k.k. i z art. 228 § 3 i 5 k.k. i art. 271 § 3 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. i art. 12 § 1 k.k. i art. 65 § 1 k.k. w zw. z art. 21 § 2 k.k.

Taras G. jest podejrzany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem poświadczających nieprawdę dokumentów w postaci zaświadczeń o przebiegu studiów oraz dyplomów ukończenia studiów na Collegium Humanum.

Fikcyjny przebieg studiów

Z ustaleń śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy CBA wynika, że zatrzymany Taras G., współpracując z innymi osobami reprezentującymi tę uczelnię, a także piastując funkcję prorektora Collegium Humanum, organizował jako tzw. rekruter nielegalny proceder wystawienia dokumentów potwierdzających w sposób fikcyjny przebieg studiów przez obywateli Ukrainy.

W ramach przestępczego procederu do Collegium Humanum trafiały gotowe do wydruku zaświadczenia o studiowaniu na Collegium Humanum. Z udziałem Tarasa G. wystawiano poświadczające nieprawdę zaświadczenia, które otrzymały zainteresowane osoby pochodzenia ukraińskiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w ten sposób wystawiono co najmniej 2405 poświadczających nieprawdę dokumentów.

Korzyści majątkowe

W zamian za fikcyjne zaświadczenia Taras G. doprowadził do zapłaty na rzecz Collegium Humanum łącznie ponad 850 tys. euro. Tym samym dopuścił się wraz z innymi osobami z władz tej uczelni popełnienia przestępstwa przyjęcia korzyści majątkowej. Z ustaleń wynika, że za „załatwienie” jednego fikcyjnego zaświadczenia Taras G. pobierał prowizję w wysokości 80 euro.

Tymczasowy areszt

Podejrzany złożył wyjaśnienia. Prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, motywując to zarówno surową karą grożącą podejrzanemu, obawą matactwa z jego strony, a także brakiem stałego miejsca pobytu w kraju i obawą ucieczki.

Sąd w pełni zaakceptował wniosek prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Tarasa G. na okres 3 miesięcy.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry