Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

14.05.2025 Nowe uczelnie niepubliczne pod lupą CBA

14.05.2025
  • Sylwetka funkcjonariusza CBA na tle budynku.
    CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego na terenie woj. wielkopolskiego, woj. podkarpackiego oraz woj. mazowieckiego zatrzymali 5 osób, w tym byłych rektorów prywatnych uczelni. Czynności mają związek z wielowątkowym śledztwem w sprawie nieprawidłowości na uczelniach wyższych, w tym przyjmowaniu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów związanych ze studiami. Czynności realizowano na polecenie Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

12 maja br. funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz dzięki współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymali 4 mężczyzn i kobietę. Wśród zatrzymanych są byli rektorzy uczelni wyższych: „Pedagogium” Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, właściciel prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych w Warszawie, a także dwaj pracownicy akademiccy. Funkcjonariusze przeszukali 13 lokalizacji, w tym miejsca zamieszkania zatrzymanych oraz siedziby uczelni niepublicznych, m.in. w Warszawie, Stalowej Woli, Wołominie. W działaniach na terenie woj. mazowieckiego, wielkopolskiego oraz podkarpackiego wzięło udział 45 funkcjonariuszy CBA i Straży Granicznej. Zabezpieczono obszerną dokumentację, nośniki pamięci oraz gotówkę. Czynności realizowano na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Zatrzymanie byłych rektorów

W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymani, działając w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, uczestniczyli w przestępczym procederze wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów potwierdzających odbycie i przebieg studiów I i II stopnia, obrony prac licencjackich i magisterskich, protokołów komisji egzaminu dyplomowego oraz studiów podyplomowych na Collegium Humanum, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

W zamian za korzyści majątkowe w wysokości od 5 do 30 tys. zł, wystawiano fikcyjne dyplomy i zaświadczenia studentom i absolwentom tych uczelni. Zebrany materiał dowodowy wskazuje także, że doszło do podrabiania dokumentacji związanej z odbywaniem studiów w Wyższej Szkole Managerskiej w Legnicy dla ponad 1000 studentów z Ukrainy.

Zarzuty działania w zorganizowanej  grupie przestępczej

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Prokurator postawił im łącznie 30 zarzutów, w tym  m.in. działania w zorganizowanej grupie przestępczej, której działalność polegała na wystawianiu poświadczających nieprawdę dokumentów oraz przyjmowaniu korzyści majątkowych i osobistych w zamian za wystawianie poświadczających nieprawdę dokumentów związanych ze studiami, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Podejrzani zostali przesłuchani, następnie prokurator wobec trzech osób skierował do Sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 200 tys. zł., dozór Policji, zakaz kontaktowania się z ustalonymi osobami, zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu, a także zakaz wykonywania zawodu nauczyciela. 

Sprawa jest rozwojowa  

Czynności realizowane są w ramach wielowątkowego śledztwa prokuratury, wszczętego w oparciu o zawiadomienie złożone przez Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. W jego ramach badane są także inne wątki związane z działalnością przestępczą na szkodę interesu publicznego. Do tej pory w wielowątkowym śledztwie postawiono 369 zarzutów 68 osobom.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry