Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

04.12.2006 CBA: Robert M. i Wiesław B. działali na szkodę interesu ekonomicznego kraju

04.12.2006

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Roberta M. i Wiesława B. Podejrzani o działanie na szkodę spółki "Kama Foods" S.A. zasiadali w jej władzach.

Robert M. na przestrzeni lat 1994-2003 zasiadał w Radzie Nadzorczej oraz w zarządzie spółki "Kama Foods" S.A. w Warszawie (dawniej Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Tłuszczowego S.A. w Brzegu). Udziałowcem spółki był Skarb Państwa. W ostatni weekend funkcjonariusze CBA zatrzymali go na warszawskim lotnisku Okęcie, gdy próbował opuścić kraj. Prokuratura Okręgowa w Opolu zarzuca mu działanie na szkodę spółki, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Podejrzany miał wyrządzić szkodę majątkową szacowaną wedle wstępnych opinii biegłych na ponad 100 mln zł.

W tym samym czasie w Brzegu, funkcjonariusze CBA dokonali zatrzymania Wiesława B., który w latach 1993-1998 pełnił funkcję Prezesa zarządu i Dyrektora Generalnego NZPT S.A. ("Kama Foods" S.A.). Opolska prokuratura także Wiesławowi B. zarzuca działalność na szkodę przedsiębiorstwa, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. W tym wypadku szkody szacowane są wstępnie na blisko 40 mln zł.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Opolu. Funkcjonariusze CBA podczas przeszukań w mieszkaniach i obiektach należących do podejrzanych, zabezpieczyli dokumentację związaną z ich działalnością. Rozpoczęli także czynności zmierzające do zajęcia należących do nich składników majątkowych.

Obydwu zatrzymanym zarzuca się m.in. czyn z art. 296 §2 i 3 kk, tj. wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

do góry