Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.10.2007 Oświadczenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego

12.10.2007

1 października br. CBA zatrzymało na gorącym uczynku przyjęcia łapówki posłankę Beatę Sawicką. Niektórzy politycy od początku poddawali w wątpliwość rzetelność i profesjonalizm funkcjonariuszy Biura pracujących przy tej sprawie, w ostatnich zaś dniach pod ich adresem jawnie sformułowano bardzo poważne oskarżenia.

Zarzuty o polityczne motywacje przy realizacji ustawowych zadań CBA postawił Pan Poseł Donald Tusk. Według niego CBA jest wykorzystywane „w politycznej wojnie z opozycją”. Na pytanie dziennikarza „Newsweeka” („Newsweek Polska” 41/2007, s.25) czy jest tak w istocie, odpowiada: „Oczywiście tak!”.

Tego typu wypowiedzi są nieprawdziwe i krzywdzące dla funkcjonariuszy CBA, którzy profesjonalnie i z zaangażowaniem wykonują obowiązki wynikające z ustawy o CBA. Podważają też społeczne zaufanie do instytucji państwowej, niezbędne do sprawnej realizacji ustawowych zadań. Instytucję, która stoi na straży prawa oskarża się bowiem o jego łamanie.

Wczoraj CBA zaprotestowało przeciwko podobnym praktykom i zwróciło się do Marszałka Sejmu o umożliwienie odniesienia się do tych oskarżeń na forum Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych, czyli organu zapewniającego parlamentarną kontrolę nad prawidłowością działań służb specjalnych.

Jak wiemy, przewodniczący Komisji odmówił zwołania jej posiedzenia. Także członkowie prezydium Sejmu nie stawili się na zwołane przez marszałka Sejmu posiedzenie, które miało zadecydować o ewentualnym zajęciu się sprawą przez Komisję ds. Służb. Tym samym uniemożliwiono przedstawicielom CBA przedstawienie okoliczności uzasadniających zatrzymanie Pani Poseł Beaty Sawickiej i odniesienie się do nieprawdziwych zarzutów kierowanych pod adresem Biura.

CBA protestuje przeciwko bezpodstawnemu pomawianiu funkcjonariuszy CBA. Protestuje przeciwko nieuzasadnionemu podważaniu zaufania przez polityków do instytucji państwowych, wyłącznie w celach propagandy wyborczej. Protestuje także przeciwko takim działaniom polityków, które uniemożliwiają posłom, zasiadającym w sejmowym organie kontrolnym, zapoznanie się ze stanem faktycznym i wysłuchanie wyjaśnień fałszywie pomawianej instytucji państwowej, o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego w kraju.

Tomasz Frątczak
Dyrektor Gabinetu Szefa CBA

do góry