Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.10.2007 Kanclerz uczelni zatrzymany. Żądał 1/12 wartości kontraktu.

12.10.2007

Funkcjonariusze CBA zatrzymali dzisiaj na gorącym uczynku przyjęcia łapówki Janusza B., Kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku. Żądał dla siebie 1/12 wartości kontraktu na usługi porządkowe na terenie uczelni. To kolejny już kanclerz wyższej uczelni zatrzymany tuż po kontrolowanym wręczeniu łapówki.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego uzyskali informację o wymuszeniu łapówki przez Kanclerza Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku.

Jak ustalili funkcjonariusze CBA, Janusz B. żądał kwoty 1/12 całego, wartego około 120 tys. zł,   kontraktu na usługi porządkowe na terenie szkoły i choć uczelnia wybrała już wykonawcę, kanclerz  miał  zapowiedzieć, że bez łapówki może wypowiedzieć  kontrakt.

Agenci CBA zbierali informacje i dowody, szczegółowo przygotowywali się do przeprowadzenia operacji kontrolowanego wręczenia łapówki.

Do realizacji sprawy doszło na terenie uczelni. Akcję przeprowadzili wspólnie funkcjonariusze CBA z Warszawy i z Delegatury w Gdańsku.

Tam, w jednej z sal doszło do przyjęcia łapówki - odpowiednio przygotowanej koperty z 8 tys. złotych w gotówce. Prosto z sali Janusz B. poszedł w kierunku swego stojącego na parkingu samochodu. Możliwe, że w pojeździe chciał ukryć pieniądze. W tym momencie został zatrzymany przez agentów CBA. W trakcie przeszukania funkcjonariusze odnaleźli  schowaną w kieszeni marynarki kopertę z całą kwotą wziętej przez niego łapówki.

Januszowi B. zostaną przedstawione zarzuty korupcyjne, grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejnego już kanclerza wyższej uczelni - kilka dni temu również na gorącym uczynku, tuż po kontrolowanym wręczeniu łapówki, agenci Biura zatrzymali  Bogusława W., kanclerza warszawskiego AWF-u. Przedstawiono mu zarzuty przyjęcia w sumie aż 189 tys. zł. łapówek.

Piotr Kaczorek
Centralne Biuro Antykorupcyjne 

do góry