Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

15.11.2007 CBA, UKS i Wywiad Skarbowy w akcji

15.11.2007

Funkcjonariusze CBA, Wywiadu Skarbowego i Urzędu Kontroli Skarbowej przeprowadzili wspólne działania, dzięki którym grupa oszukująca Skarb Państwa została rozbita. Pięć osób zatrzymanych to efekt ich działań. Zatrzymane osoby wystawiały i odbierały faktury na prace, których nigdy nie wykonywano. Śledczy szacują, jakie straty mógł ponieść skarb państwa z tytułu uszczupleń podatkowych.


Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego kilka miesięcy temu ustalili personalia osób, które wystawiały i odbierały faktury na niewykonane usługi. W związku z tym procederem agenci CBA wspólnie z funkcjonariuszami Wywiadu Skarbowego i pracownikami Urzędu Kontroli Skarbowej wczoraj rano podzieleni na grupy realizacyjne ruszyli do akcji. Zatrzymano pięć osób, które w różny sposób były związane z tymi nielegalnymi działaniami. Jak się okazało firma jednego z warszawskich przedsiębiorców wystawiała faktury kosztowe za usługi, które nigdy nie zostały wykonane. W ten proceder było zamieszanych kilka stołecznych firm, które prowadzą usługi ochroniarskie, transportowe i budowlane. Jeden z zatrzymanych Tomasz J. na podstawie otrzymywanych faktur wykazywał poniesione wydatki jako koszt uzyskania przychodu, tym samym zmniejszał zobowiązania podatkowe z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych. Zatrzymani Grzegorz Z. wspólnie z byłym dyrektorem swojej firmy, Przemysławem W. wystawiali Tomaszowi J. takie faktury. W zamian za to otrzymywali od 5 do 20 proc. sumy wypisanej na fakturze. Ten proceder trwał przez ostatnich kilka lat. Rozpoczął się w 2004 r., a zakończył się na początku tego roku.


Z ustaleń funkcjonariuszy CBA, UKS i Wywiadu Skarbowego wynika, że Tomasz J. na przestrzeni czasu, w którym była prowadzona przestępcza działalność otrzymał faktury na ponad milion zł. Przemysław W. oprócz funkcji dyrektora, którą piastował w firmie Grzegorza Z. stworzył fikcyjną firmę, która także wystawiała fikcyjne faktury kosztowe dla innych podmiotów, przyczyniając się tym samym do strat Skarbu Państwa. Kolejną osobę uwikłaną w rozpracowaną przez CBA grupę przestępczą jest Paweł B., biznesmen z branży budowlanej. Ten mężczyzna otrzymał od jednego z przedsiębiorców dwie „lewe” faktury na usługi transportowe.


Sprawa jest rozwojowa i wielowątkowa. Funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj białostocka prokuratura przedstawi wszystkim zatrzymanym zarzuty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piotr Kaczorek
Centralne Biuro Antykorupcyjne

 

do góry