Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

06.03.2008 Dawali łapówki łódzkiemu lekarzowi weterynarii

06.03.2008

13 biznesmenów podejrzanych o wręczanie łapówek Markowi A., Łódzkiemu Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii. Zatrzymany przez CBA urzędnik jest aresztowany.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali 13 biznesmenów z branży mięsnej, z terenu województwa łódzkiego, którzy w latach 2006 i 2007 wręczali łapówki Markowi A., Łódzkiemu Wojewódzkiego Lekarzowi Weterynarii. Do ostatnich zatrzymań doszło dzisiaj rano. Prokurator z Wydziału Zamiejscowego w Łodzi Biura do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej przedstawił każdemu z zatrzymanych biznesmenów zarzut wręczania korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze m.in. w postaci kilkunastotysięcznych poręczeń majątkowych oraz dozorów policyjnych. Na poczet przyszłych ewentualnych kar zabezpieczono gotówkę i mienie, w sumie na kwotę blisko 240 tys. zł.

Już wcześniej, pod koniec ubiegłego roku, agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Marka A. Prokuratura przedstawiła mężczyźnie szereg zarzutów o charakterze korupcyjnym. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany. Urzędnik ten, mając w swoim zakresie działalności nadzór nad przestrzeganiem warunków weterynaryjnych, brał udział w kontrolach wielu ubojni a tym samym w podejmowaniu decyzji umożliwiających funkcjonowanie tych przedsiębiorstw. Jak ustaliło CBA, miał on tam stwierdzać drobne uchybienia w procesie technologicznym i wskazywać na możliwość nawet zamknięcia zakładu, sugerował jednocześnie siebie, jako osobę, która za odpowiednią opłatą może te nieprawidłowości usunąć poprzez naniesienie poprawek w dokumentacji kontrolowanej firmy. Każdorazowo za tą wymuszoną usługę żądał łapówki w kwocie do 10 tys.  zł.

Piotr Kaczorek

Wydział Komunikacji Społecznej

Centralne Biuro Antykorupcyjne

 

 

do góry