Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

26.05.2008 Zarzuty dla dyrektora szpitala

26.05.2008

Śledztwo prowadzone przez funkcjonariuszy z CBA w Gdańsku pozwoliło Prokuraturze Rejonowej z Tczewa postawić Janusz B., dyrektorowi tamtejszego szpitala i Romanowi M. przedstawicielowi jednej z firm ochroniarskich postawić zarzuty przekroczenia uprawnień i utrudniania przetargu.

Funkcjonariusze gdańskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego od kilku miesięcy prowadzili śledztwo związane z ustawieniem przetargu w szpitalu w Tczewie. Z ich informacji wynikało, że Janusz B. pełniąc w 2005 roku funkcję dyrektora tego szpitala wszedł w porozumienie z Romanem M., przedstawicielem jednej z firm ochroniarskich i bezpodstawnie unieważnił już wcześniej rozstrzygnięty przetarg na takie jak oferowane przez tę firmę usługi. W kolejnym zamówieniu ogłoszonym przez szpital wprowadzono do specyfikacji istotnych warunków zamówienia zapisy, które uniemożliwiły uczciwą konkurencję i doprowadziły do wyboru firmy reprezentowanej przez Romana M. Ustalenia funkcjonariuszy CBA wskazują, że Janusz B. podpisując umowę właśnie z tą firmą działał na szkodę interesu szpitala i Starostwa Powiatowego w Tczewie. Podczas tego śledztwa agenci CBA zabezpieczyli także dokumentację innych przetargów i komputery. Przesłuchano wielu świadków. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone jest postawienie kolejnych zarzutów.

Prokuratura Rejonowa w Tczewie postawiła obu mężczyzną zarzuty przekroczenia uprawnień i utrudniania przetargu. Wobec Janusza B. zastosowano poręczenie majątkowe w wysokości 100 000 zł, zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu i zawieszenie w pełnieniu funkcji dyrektora ZOZ. Wobec Romana M. prokuratura także zastosowała poręczenie majątkowe 5000 zł i zakaz opuszczania kraju z jednoczesnym zatrzymaniem paszportu.

Temistokles Brodowski, CBA

 

do góry