Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

27.05.2008 Tekściarz - psychiatra oskarżony

27.05.2008

Wrocławska delegatura CBA i prokuratura zakończyły śledztwo dotyczące wręczania łapówek lekarzom psychiatrom w zamian za wystawianie fałszywej dokumentacji medycznej osobom, przeciwko którym toczyło się postępowanie karne. 8 podejrzanym przedstawiono 21 zarzutów, a wśród nich jest były ordynator ze Szpitala Psychiatrycznego w Lipnie i zarazem autor tekstów znanej grupy muzycznej Andrzej Marek M.

W toku prowadzonego przez kilka miesięcy śledztwa funkcjonariusze z wrocławskiej delegatury CBA ujawnili trwający w latach 1996-2007 proceder polegający na wystawianiu przez lekarzy psychiatrów z województwa kujawsko-pomorskiego, będących biegłymi sądowymi, dokumentacji medycznej poświadczającej nieprawdę odnośnie stanu zdrowia psychicznego osób, przeciwko którym toczyło się postępowanie karne. Fałszywe opinie psychiatryczne przedstawiane później przed sadem mogły skutkować uniemożliwieniem pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności karnej.

Jednym z głównych wątków śledztwa prowadzonego przez CBA było wręczenie ordynatorowi szpitala w Lipnie Andrzejowi M. łapówki przez Artura K – podejrzewanego o udział w tzw. mafii paliwowej, w zamian za przyjęcie go na oddział psychiatryczny i sporządzenie odpowiedniej opinii psychiatrycznej wskazującej na konieczność dalszego szpitalnego leczenia i tym samym uniknięcie odpowiedzialności.

Agenci CBA ustali także, że pośrednikiem w przekazaniu korzyści majątkowej był obrońca Artura K., Jerzy T. W tym samym wątku zarzut o charakterze korupcyjnym usłyszała lekarz psychiatra ze szpitala w Lipnie, Agnieszka B.

Andrzej M. przyznał się do przedstawionych mu 11 zarzutów i wystąpił na dobrowolne poddanie karze 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 5 lat oraz 19 tys. zł grzywny. Podejrzany będzie też musiał zwrócić na rzecz skarbu państwa przyjętą kwotę łapówek.

Przed sądem, wraz z opisaną trójką, odpowie razem osiem osób, którym przedstawiono 21 zarzutów.
 

Piotr Kaczorek, CBA

do góry