Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

26.06.2008 Zatrzymania w sprawie milionowych strat w kopalni „Budryk”.

26.06.2008

5 osób, w tym trzy osoby z kierownictwa działu wentylacji kopalni oraz dwóch pracowników spółki okołogórniczej zatrzymali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA. Sprawa ma związek z oszustwami, poświadczeniami nieprawdy przez co kopalnia a w konsekwencji Skarb Państwa stracili co najmniej 1,3 miliona złotych.

Od ponad rok trwa śledztwo prowadzone przez katowicką delegaturę CBA dotyczące sprawy oszustw i poświadczenia nieprawdy w dokumentacji przetargowej i finansowej na szkodę Kopalni Węgla Kamiennego „Budryk” w Ornontowicach. Ustalenia CBA wskazywały, że w latach 2005-2006, w tej jednej z najmłodszych i najnowocześniejszych kopalń, doszło do licznych nieprawidłowości.

Prowadzone przez CBA śledztwo, dzięki ekspertyzom i oględzinom przeprowadzanym przez funkcjonariuszy CBA i biegłych z Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, w trudnych warunkach pod ziemią w kopalni, pozwoliło na obalenie funkcjonującego na Śląsku mitu o niemożności dotarcia i wykorzystania w śledztwie takich „zakopanych” dowodów na nieprawidłowości. Mitu, na którym mogli opierać swe działania sprawcy.

Poza szczegółowymi czynnościami „na dole”, jednocześnie agenci CBA sprawdzali i zabezpieczali odpowiednią dokumentację w kopalni.

Jeden z wątków śledztwa dotyczy zapłaty przez Kopalnię Węgla Kamiennego „Budryk” jednej z okołogórniczych spółek za wykonanie dziesięciu specjalnych tam w wyrobiskach w okresie 2005-2006 r., chociaż tamy te zostały wybudowane wiele lat wcześniej. Spółka nie wykonała tam żadnych prac a faktury dla spółki były wystawiane na podstawie protokołów odbiorów fikcyjnych robót, które podpisywali pracownicy dozoru technicznego kopalni „Budryk”. W przypadku części innych prac wykonanych przez spółkę w wyrobiskach kopalni, zawyżano ich ilość i wartość.

Innym procederem było potwierdzanie przez pracowników dozoru kopalni znacznie zawyżonej ilości przepracowanych roboczodniówek, które miały być wykonane przez spółkę na rzecz „Budryka”. Tylko w jednym miesiącu powodowało to narażenie kopalni na straty nawet ponad 80 tys. zł.

 Funkcjonariusze CBA z Delegatury w Katowicach zatrzymali 5 osób, w tym trzy osoby z kierownictwa działu wentylacji kopalni oraz dwóch pracowników spółki okołogórniczej. Zatrzymani pracownicy spółki odpowiadali za współpracę z oddziałem wentylacji w „Budryku”.

Zatrzymanym mężczyznom zarzuty przedstawi Prokuratura Okręgowa w Katowicach.  

 1,3 mln zł to strata, którą poniosła kopalnia w wyniku dwuletniej współpracy z jedną tylko spółką okołogórniczą. Kwota strat może okazać się znacznie większa, CBA analizuje prawidłowość współpracy kopalni z innymi firmami.

 

Piotr Kaczorek, Wydział Komunikacji Społecznej, CBA

 

do góry