07.07.2008 Zatrzymani przez CBA polityk, biznesmen i prawnik z zarzutami
Były senator, wysoki rangą menadżer w międzynarodowym koncernie oraz znany poznański prawnik zostali zatrzymani przez Centralne Biuro Antykorupcyjne w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji przy realizacji przetargów przez spółkę „Dialog”.
W podwarszawskich Łomiankach funkcjonariusze pojawili się u Radomira G., wysokiego rangą menadżera w dużym międzynarodowym koncernie. Jarosław Ch., były senator zatrzymany został we Wrocławiu. Z kolei pod Poznaniem zatrzymano prawnika Marcina P.
Przeszukano mieszkania, kancelarie oraz biura spółki, w których mieszkali i pracowali zatrzymani. Zabezpieczono dokumentację mogącą stanowić dowód w sprawie.
Cała trójka trafiła do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, gdzie usłyszeli zarzuty. Wobec mężczyzn zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego.
Zatrzymania mają związek ze śledztwem w sprawie korupcji przy realizacji zamówień usług i towarów przez spółkę „Telefonia Dialog”. Sto procent udziałów tej spółki należy do KGHM Polska Miedź S.A.
Według ustaleń śledczych polityk, menadżer i prawnik brali udział w korupcyjnym procederze „ustawiania” przetargów. Jarosław Ch. podejrzany jest o przyjmowanie korzyści majątkowej w związku z pełnioną ówcześnie funkcją publiczną, zaś Radomira G. i Marcina P. o ich udzielanie. Były senator i prawnik spełniali rolę pośredników. Pieniądze trafiały m.in. do zatrzymanych przez CBA Piotra R. i Andrzeja K., bohaterów tzw. „afery gruntowej”, którzy już wcześniej usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej a także działania na szkodę spółki „Dialog”.
Do dziś w ramach śledztwa przedstawiono zarzuty 21 osobom.
W Niemczech prowadzone jest szerokie postępowanie związane z koncernem, w ramach którego pracował Radomir G. Dotyczy specjalnego funduszu, który miał służyć korumpowaniu urzędników przy załatwianiu zagranicznych kontraktów telekomunikacyjnych.
Piotr Kaczorek, Wydział Komunikacji Społecznej CBA