Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

31.10.2008 Wzięli łapówki i CBA ich zatrzymało

31.10.2008

CBA ujawniło kolejny korupcyjny proceder. W efekcie prowadzonego śledztwa zatrzymano urzędnika skarbowego i biznesmena. Mężczyźni odpowiedzą m.in. za przyjmowanie i wręczanie łapówek.

Zebrane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego informacje dotyczące przestępstw korupcyjnych pozwoliły zatrzymać dwie osoby zamieszane w ten proceder. Tym razem w ręce agentów CBA wpadli jeden z oskarżycieli publicznych wołomińskiego Urzędu Skarbowego Krzysztof C. i podwarszawski biznesmen Dariusz O.

Jak ustalili śledczy CBA we współpracy z Prokuraturą Okręgowa Warszawa Praga, biznesmen powołując się na wpływy w Urzędzie Skarbowym podjął się korzystnego załatwienia sprawy karno-skarbowej osobie, przeciwko której było prowadzone postępowanie. W tym celu doszło do spotkania obu zatrzymanych. To wtedy Krzysztof C. zobowiązał się do przyjęcia 30 000 zł łapówki w zamian za niezgodne z prawem zmniejszenie wymiaru grzywny. Kolejne dni śledztwa odkrywały nowe okoliczności. Jak się okazało biznesmen przekazał pieniądze urzędnikowi skarbowemu, a sam w ramach ,,zapłaty” za nielegalną pomoc przyjął wartościowe mieszkanie. CBA zabezpieczyło na poczet przyszłych ewentualnych kar majątek o wartości przekraczającej 200 000 zł.

Na podstawie zebranych przez CBA dowodów Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga postawiła obu mężczyznom zarzuty. Dariusz O. odpowie za powoływanie się na wpływy w instytucji państwowej oraz wręczanie łapówek. Urzędnik natomiast jest podejrzany o przekroczenie uprawnień i przyjęcie w związku z tym działaniem korzyści majątkowej.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga sąd zastosował wobec Krzysztof C. jednomiesięczny areszt.

 

T. Brodowski, Centralne Biuro Antykorupcyjne

do góry