Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

14.04.2016 Przetarg na sprzęt dla lotnisk miało wygrać faworyzowane konsorcjum

14.04.2016
  • Przetarg  na sprzęt dla lotnisk miało wygrać faworyzowane konsorcjum
    Przetarg na sprzęt dla lotnisk miało wygrać faworyzowane konsorcjum

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu na ponad 20 mln zł na szkodę Skarbu Państwa usłyszał Mieczysław O. były dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dyrektor zataił także swoje powiązania z jednym z oferentów.

Wrocławscy funkcjonariusze CBA  prowadzą śledztwo dotyczące  nielegalnych  działań przy przetargu na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie systemów pomiarów meteorologicznych AWOS na lotniskach w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie i Gdańsku. 

Zarzuty udaremniania i utrudniania przetargu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez zagraniczną firmę usłyszał dr hab. Mieczysław O.  były dyrektor  Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.  Działał tym samym na szkodę Skarbu Państwa.

Wg ustaleń agentów CBA dyrektor O. złożył fałszywe oświadczenie -  zataił swoje  powiązania  i zaangażowanie na rzecz jednego z oferentów  – polskiego konsorcjum i zagranicznego podmiotu udostępniającego swoje zasoby w tym wielomilionowym przetargu. 

Wcześniej zarzuty zmowy przetargowej  usłyszał Przewodniczący Rady Naukowej IMGW prof. dr hab. Janusz Z. i dr Rafał B. zastępca dyrektora IMGW. Dokumentacja i zebrane dowody wskazują, że w IMGW tak skonstruowano przetarg, aby wygrał ich faworyt.    

Ustaleń dokonano w śledztwie prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej  w Ostrołęce.

Systemy AWOS (Automated Weather Observation System)  służą osłonie meteorologicznej lotnisk.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry