Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30.06.2017 Korupcja w sektorze przemysłu obronnego. Zatrzymania.

30.06.2017

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku zatrzymali dwóch pracowników logistyki spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR. Sprawa dotyczy łapówek przy zakupach. Wspólne działania z Żandarmerią Wojskową.

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku przy współpracy z Żandarmerią Wojskową w Elblągu  ustalili, że w jednej ze spółek wchodzących w skład  Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR SA może dochodzić do procederu korupcyjnego. To jedna z większych spółek działających w sektorze przemysłu obronnego m.in. dostawca urządzeń z zakresu elektroniki profesjonalnej dla Sił Zbrojnych RP. Konkretne podejrzenia dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez zatrudnionych w logistyce PIT-RADWAR SA.  

CBA rozpoczęło operację specjalną.  W jej wyniku agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwóch pracowników spółki zbrojeniowej  w chwilę po  przyjęciu gotówki  stanowiącej nielegalną prowizję za zakupy części.

Ustalania CBA wskazują, że zatrzymani byli także w trakcie negocjacji zakupu maszyny za ok. 380 tys. euro i zażądali dla siebie kolejnej łapówki, która miała wynosić nie mniej niż 5% wartości zakupu czyli ok. 19  tys. euro.     

Zatrzymani trafią do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszą zarzuty korupcji gospodarczej.

Piotr Kaczorek, CBA

do góry