Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

07.09.2017 Korupcja w spółce zbrojeniowej – 6. zatrzymany

07.09.2017

Funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku zatrzymali byłego pracownika spółki z sektora przemysłu obronnego. Sprawa dotyczy łapówek przy zakupach. To szósty podejrzany w tym śledztwie.

Agenci CBA zatrzymali w Warszawie byłego pracownika spółki zbrojeniowej. W siedzibie tej firmy funkcjonariusze Biura zabezpieczyli kolejne dokumenty finansowe  mogące stanowić dowody w śledztwie.

Zatrzymany został doprowadzony przez funkcjonariuszy CBA do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie usłyszał zarzuty o charakterze korupcyjnym. Trwają czynności z zatrzymanym.

Już wcześniej funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku przy współpracy z Żandarmerią Wojskową ustalili, że w jednej ze spółek wchodzących w skład  Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR SA może dochodzić do procederu korupcyjnego. Konkretne podejrzenia dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez zatrudnionych w logistyce tej spółki. 

CBA rozpoczęło operację specjalną.

W jej wyniku, 30 czerwca br.,  agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwóch pracowników logistyki spółki zbrojeniowej -  w chwilę po  przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakupy części. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani.

CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać nawet od lat.

Dwa tygodnie później funkcjonariusze CBA zatrzymali przedsiębiorcę, który zawyżał wartość towarów dostarczanych do spółki z sektora przemysłu obronnego o kilkuprocentową prowizję,  którą po wpłacie pieniędzy za faktury, przekazywał w ramach korzyści majątkowej pracownikowi spółki. Kolejne tygodnie to nowe zatrzymania i zarzuty – dla pracownika spółki zbrojeniowej i biznesmena działającego w branży elektroniki.

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuratura Regionalna w Gdańsku informują przedsiębiorców, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 296a § 5 kodeksu karnego. 

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej jest dobrowolne zawiadomienie organów ściągania – w tym przypadku  Delegaturę CBA w Gdańsku lub gdańską prokuraturę -  przez osobę, która udzieliła lub obiecała udzielić korzyść majątkową, oraz ujawnienie przez nią wszystkich okoliczności przestępstwa, przy czym musi to nastąpić wcześniej, niż organy ścigania w inny sposób dowiedzą się o tym przestępstwie. 


Piotr Kaczorek, CBA

 

do góry