Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

15.09.2017 Wyprał 25 mln zł gotówki z lewych faktur VAT. Zatrzymany

15.09.2017

Agenci z Delegatury CBA w Łodzi zatrzymali kolejną osobę w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi dotyczącym m.in. wystawiania i używania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej faktur VAT poświadczających nieprawdę, uszczupleniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług, a także legalizowania środków pieniężnych pochodzących z przestępstw  (o czyny z art. 271a kk, art. 258 kk i inne).  

Zatrzymany przez CBA przedstawiciel warszawskiej spółki należącej do cudzoziemców  usłyszał w prokuraturze zarzuty prania pieniędzy w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Wg ustaleń CBA i  prokuratury przekazał w tym celu co najmniej 24 mln 826 tys.  zł  w gotówce.  

Mężczyzna usłyszał także zarzuty udziału w latach 2014-2017  w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na fikcyjnym obrocie towarami odzieżowymi i wystawianiu nierzetelnych faktur VAT. 

Do dziś funkcjonariusze CBA zatrzymali w tym śledztwie 15.innych podejrzanych:  pośredników,  pomocników i przedstawicieli spółek.  Sprawa miała swój początek  w czerwcu br.,  gdy funkcjonariusze z łódzkiej Delegatury CBA wpadli na trop przedsiębiorcy, który oficjalnie prowadził  szereg spółek handlowych i budowlanych, które jak się okazało, zostały  powołane w jednym celu -  do wystawiania faktur. Przedsiębiorca został zatrzymany przez agentów CBA w jednej z łódzkich restauracji na gorącym uczynku sprzedaży faktur VAT dotyczących pozornych transakcji.


Sama tylko Delegatura CBA w Łodzi prowadzi pod nadzorem prokuratury cały szereg śledztw ws. wyłudzeń podatków - ujawnione straty Skarbu Państwa z tytułu takiej działalności przestępczej sięgają wielu dziesiątek milionów złotych.

To kolejne w tym tygodniu zatrzymania podejrzanych o udział w łańcuchu fikcyjnych transakcji, służących jedynie zaniżeniu podatków kosztem Skarbu Państwa. W środę (13.09) agenci CBA z Łodzi zatrzymali trzy osoby zamieszane w fikcyjny obrót nieruchomością, który był  podstawą do wyłudzenia milionów złotych VAT.  W sprawie rozpoczętej w listopadzie ub.r. zatrzymaniem w wyniku operacji specjalnej,  warszawskiego biznesmena  Łukasza P. oraz organizatora sieci spółek zarejestrowanych w Polsce, na Cyprze i w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dokumentujących pozorne transakcje gospodarcze CBA zatrzymało już 43 osoby. Wśród podejrzanych w tym śledztwie  jest Jan C. poseł na Sejm VII Kadencji oraz Artur J. i Krzysztof M., którym postawiono zarzuty dotyczące uszczupleń podatkowych na łączną kwotę ok. 60 mln zł. Z kolei zatrzymany Maksymilian G., usłyszał zarzut sprawstwa kierowniczego w odniesieniu do przestępstw zarzuconych Krzysztofowi M. i Arturowi J. 

Prowadzący postępowania funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nadal nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów w tych śledztwach.


Piotr Kaczorek, CBA

 

 

 

do góry