22.08.2018 CBA zatrzymało kolejną osobę do warszawskiej reprywatyzacji
Agenci z warszawskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Marka M., kupca roszczeń. Mężczyzna w wyniku oszustwa stał się właścicielem roszczeń do dwóch nieruchomości w Warszawie - działki i kamienicy wartych wiele milionów złotych. Funkcjonariusze przeszukali kilka adresów w Warszawie, tam zabezpieczyli dokumenty, które mogą stanowić dowód w sprawie.
Zatrzymany przez CBA Marek M. usłyszał w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zarzuty m.in. oszustwa, fałszowania dokumentów oraz wyłudzenia praw majątkowych przy reprywatyzacji stołecznych nieruchomości.
CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi kilkadziesiąt śledztw dotyczących blisko 200 adresów – większość z nich to cenne, wielomilionowej wartości działki i kamienice.
Do pierwszych zatrzymań doszło jeszcze w ubiegłym roku. W styczniu funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali 5 osób, a w lutym kolejne 3. Wśród zatrzymanych byli m.in. urzędnicy, adwokat Robert N. oraz b. z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Jakub R. i rodzice urzędnika – Wojciech R. i Alina D. W połowie maja agenci zatrzymali kolejne 8 osób. 9 października agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy kolejne osoby: b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorza M. i biznesmena Janusza P. Zatrzymań dokonano w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu, prowadzonym m.in. w związku z reprywatyzacją wartej ok 160 mln zł działki tuż przy Pałacu Kultury. Większość z zatrzymanych przez CBA decyzją sądu trafiło do aresztu.
Lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów prokuratorskich nie jest zamknięta, śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym. Badane są także nowe wątki.
Pod koniec ub.r. agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do 20 mieszkań i firm – m.in. w Warszawie, Gdańsku i Kielcach oraz zabezpieczyli materiał dowodowy w śledztwach dotyczących reaktywacji 40 przedwojennych spółek i wielomilionowych odszkodowań na szkodę Skarbu Państwa.
Temistokles Brodowski / Piotr Kaczorek CBA