Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Łapówka

24.08.2018 Kolejna odsłona w śledztwie PIT-RADWAR

24.08.2018

Agenci z gdańskiej delegatury CBA zatrzymali Łukasza M., pracownika jednej z wrocławskich firm z branży elektrycznej, która była kooperantem PIT-RADWAR. Mężczyzna wręczał łapówki byłemu pracownikowi spółki odpowiedzialnemu za zamówienia. Funkcjonariusze prowadząc to śledztwo ustalili, że wysokość łapówek to co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Proceder trwał w latach 2010-2014. Gdańskie CBA we wrześniu ubiegłego roku zatrzymało byłego pracownika PIT-RADWAR. Wtedy też prokuratura postawiła mu zarzuty.

Funkcjonariusze z Gdańska przeszukali mieszkanie Łukasza M. Tam zabezpieczyli nośniki elektroniczne. Zatrzymany trafił do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i tam usłyszał zarzuty wręczania łapówek.

Do śledztwa dotyczącego korupcji w PIT-RADWAR agenci z Gdańska zatrzymali już 10 osób. Sprawa jest rozwojowa i nie wykluczamy kolejnych zatrzymań.

Już wcześniej funkcjonariusze z Delegatury CBA w Gdańsku przy współpracy z Żandarmerią Wojskową ustalili, że w jednej ze spółek wchodzących w skład  Polskiej Grupy Zbrojeniowej – PIT RADWAR SA, może dochodzić do procederu korupcyjnego. Konkretne podejrzenia dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez zatrudnionych w logistyce tej spółki.

CBA rozpoczęło operację specjalną. W jej wyniku agenci CBA zatrzymali w Warszawie dwóch pracowników logistyki spółki zbrojeniowej - w chwilę po przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakup części. Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszeli zarzuty korupcji gospodarczej i zostali decyzją sądu tymczasowo aresztowani. CBA ustaliło, że takich przypadków mogło być wiele, a proceder mógł trwać od lat.

Później funkcjonariusze CBA zatrzymali jeszcze przedsiębiorcę, który zawyżał wartość towarów dostarczanych do spółki z sektora przemysłu obronnego o kilkuprocentową prowizję,  którą po wpłacie pieniędzy za faktury, przekazywał w ramach korzyści majątkowej pracownikowi spółki. Następnie zatrzymano jeszcze pracownika spółki zbrojeniowej i biznesmena działającego w branży elektroniki oraz byłego pracownika spółki zbrojeniowej, który usłyszał zarzuty o charakterze korupcyjnym.

Piotr Kaczorek/Temistokles Brodowski, CBA

do góry