Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

04.10.2018 Śledztwo CBA. Milionowe kontrakty medyczne za łapówki w Warmińsko-Mazurskim NFZ

04.10.2018

Agenci Delegatury CBA w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie prowadzą śledztwo dotyczące przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych i osobistych w zamian za kontrakty medyczne.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zabezpieczyli w mieszkaniach osób i siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, a także kilku innych lokalizacjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dokumentację w zakresie śledztwa, dotyczącą podpisanych umów na świadczenie usług medycznych i elektroniczne nośniki informacji.

Zarzuty korupcyjne w olsztyńskiej prokuraturze usłyszały dwie osoby: urzędniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzialna m.in. za kontraktowanie świadczeń medycznych oraz właścicielka jednej z przychodni zdrowia (NZOZ) z województwa warmińsko-mazurskiego. Kobieta jest jednocześnie prezesem zarządu jednego ze stowarzyszeń świadczących usługi medyczne.

Ustalenia CBA wskazują, że w zamian za preferencyjne traktowanie związanych z nią podmiotów w konkursach na świadczenie usług medycznych organizowanych przez NFZ, szefowa przychodni zdrowia wręczała korzyści majątkowe i osobiste.

Dzięki temu mogła tylko w latach 2017-2018 podpisać z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ kontrakty na świadczenie usług medycznych na ponad 5 milionów złotych.

Dodatkowo agenci CBA ustalili, że w latach 2007-2016 podmioty związane z zatrzymaną podpisały z NFZ umowy na świadczenie usług medycznych na ponad 14,6 miliona złotych.

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach i poręczenia majątkowego.

 

Piotr Kaczorek, CBA

do góry