09.12.2020 Zwalczanie korupcji to także prewencja, edukacja i ochrona
Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji to doskonała okazja aby zaprezentować nową publikację CBA oraz przypomnieć o tym, że Biuro nie tylko walczy z korupcją, ale także jej zapobiega.
Od 17 lat, dnia 9 grudnia, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Korupcji, który został ustanowiony na mocy rezolucji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych nr 58/4 z dnia 31 października 2003 roku i upamiętnia ratyfikację przez Państwa – Strony Konwencji Narodów Zjednoczonych Przeciw Korupcji w dniach 9 - 11 grudnia 2003 roku w Meridzie w Meksyku.
W tym dniu Centralne Biuro Antykorupcyjne prezentuje nową publikację pn. „Wytyczne antykorupcyjne dla administracji publicznej w zakresie jednolitych rozwiązań instytucjonalnych oraz zasad postępowania dla urzędników i osób należących do grupy PTEF”, która powstała w ramach realizacji dwóch działań Rządowego Programu Przeciwdziałania Korupcji na lata 2018–2020.
Wydawnictwo kierowane jest do kadry kierowniczej i pracowników administracji publicznej. Ideą wytycznych jest połączenie dwóch kluczowych elementów skutecznej prewencji korupcji, czyli odpowiednich przepisów i rozwiązań organizacyjnych oraz właściwych ludzkich postaw. Zgodnie z zaleceniami CBA zapewnienie realizacji zadań z zakresu przeciwdziałania korupcji wymaga:
- Zaangażowania kierownictwa.
- Przeprowadzenia oceny ryzyka korupcyjnego.
- Utworzenia w instytucji stanowiska pracownika do spraw przeciwdziałania korupcji.
- Obligatoryjnych i cyklicznych szkoleń zarówno kadry kierowniczej, jak i pracowników.
- Opracowania i realizacji polityki prezentowej, włączając w nią rejestr korzyści.
- Skutecznej i systematycznej samooceny oraz monitorowania zagrożeń korupcyjnych.
Polityka antykorupcyjna danego urzędu powinna zaimplementować wszystkie proponowane komponenty i traktować je jako całość.
Publikacja podkreśla istotę podnoszenia świadomości urzędników w zakresie zasad etyki, kultury organizacyjnej oraz etosu zawodowego. Wskazuje sposób postępowania w przypadku konfliktu interesów oraz zagrożenia korupcyjnego.
Osobny rozdział publikacji stanowią rekomendacje dla osób pełniących najwyższe rządowe funkcje wykonawcze na poziomie krajowym/centralnym w zakresie zasad postępowania w sytuacji zagrożenia korupcyjnego.
Zadaniem CBA jest nie tylko wykrywanie i zwalczanie przestępczości korupcyjnej i ekonomicznej, ale także, a może przede wszystkim, zapobieganie nieprawidłowościom oraz ochrona instytucji państwowych przed potencjalnymi szkodami.
Biuro prowadzi szereg działań o charakterze profilaktycznym i edukacyjnym, współpracując w tym zakresie z instytucjami krajowymi i międzynarodowymi. Do tej pory CBA wydało ponad 60 publikacji, które są udostępnione w formie e-booków na stronach internetowych cba.gov.pl oraz antykorupcja.gov.pl. Tylko w ostatnim czasie wydano kolejny numer ,,Przeglądu Antykorupcyjnego” oraz ,,Wytyczne w zakresie tworzenia i wdrażania efektywnych programów zgodności (compliance) w sektorze publicznym”.
CBA prowadzi także szkolenia antykorupcyjne. Do tej pory w 1240 szkoleniach stacjonarnych wzięło udział blisko 60 tys. osób. Szkolenia przeprowadzono między innymi dla kadry kierowniczej: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytetu w Białymstoku, Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o., Rządowego Centrum Legislacji czy Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Kontynuowane są szkolenia online dostępne na bezpłatnej, internetowej platformie pod adresem http://szkoleniaantykorupcyjne.edu.pl/. Od początku jej funkcjonowania szkolenia ukończyło ponad 230 tys. osób. Na platformie dostępne są 3 moduły szkoleniowe w dwóch wersjach językowych. Została ona zaprezentowana na 66. Posiedzeniu Plenarnym Grupy Państw Przeciwko Korupcji (GRECO), a także na forum Komisji Europejskiej i na seminarium Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC) poświęconym polityce prospołecznej organów ścigania i technikom szkoleniowym. Platforma stała się także wzorem dla szkoleń e-learningowych zorganizowanych przez Narodową Jednostkę Antykorupcyjną Słowacji (NAKA).
W trudnym czasie pandemii COVID-19, CBA wspólnie z kilkunastoma Gminami na terenie całego kraju zorganizowało dla dzieci uczących się zdalnie, konkurs ,,Co to znaczy być uczciwym?’’. Miał on na celu ukazanie postrzegania uczciwości przez dzieci oraz promowanie idei uczciwości i etycznego postępowania poprzez upowszechnianie twórczości dzieci.
Zachęcamy do lektury nowych publikacji i śledzenia działań CBA na naszych stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych!
Wydział Komunikacji Społecznej CBA