Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

01.03.2021 CBA w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

01.03.2021
  • Fot. CBA

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcono pamięci bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. Dzisiaj hołd bohaterom oddała także delegacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – głosi treść preambuły do ustawy.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Centralne Biuro Antykorupcyjne upamiętniło bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Delegacja Biura złożyła wieniec ku czci pomordowanych przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych w kwaterze „Ł” na Wojskowych Powązkach.

Cześć i chwała Bohaterom!

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

 

do góry