Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

02.03.2021 Wyłudzenia VAT. Podkarpacki przedsiębiorca zatrzymany przez CBA

02.03.2021
  • Fot. © timbrk/ Photogenica

Kolejna osoba zatrzymana przez CBA w związku z procederem wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT. To już ponad 40 osób podejrzanych w związku ze sprawą prowadzoną wspólnie z podkarpacką prokuraturą.

Funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą wspólnie z Podkarpackim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej wyłudzającej podatek VAT. Przestępczy proceder opierał się o fikcyjną dokumentację kupna-sprzedaży towarów i jednocześnie przestępstwa skarbowe przeciwko obowiązkom podatkowym, w tym związane z wystawieniem nierzetelnych faktur VAT i posługiwaniem się takimi dokumentami w celu obniżenia podatku.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w ten proceder. Tym razem to rzeszowski przedsiębiorca. Jak wynika ze zgromadzonego w sprawie materiału zatrzymany wystawił co najmniej kilkanaście poświadczających nieprawdę faktur na kwotę ponad 620 tys. zł.  Fikcyjne faktury VAT wykorzystywano następnie do wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów eksportowych oraz paragonów fiskalnych i dokumentów TAX FREE przy sprzedaży indywidualnej w procedurze zwrot VAT dla turystów, które miały potwierdzać rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej. Mężczyzna usłyszał już zarzuty w prokuraturze. Prokurator zastosował wobec niego zakaz opuszczania kraju oraz dozór Policji.

W związku z toczącym się postępowaniem zarzuty usłyszało ponad 40 podejrzanych, wobec których zastosowano wolnościowe oraz izolacyjne środki zapobiegawcze.

Nie są to ostatnie czynności w tej sprawie. Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów jest kwestią czasu.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry