Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

10.01.2022 Akt oskarżenia przeciwko 12 osobom, w tym byłemu posłowi

10.01.2022
  • Fot. © BrianAJackson / Photogenica

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko Janowi B. i 11 innym osobom. Chodzi o wielowątkową postępowanie dotyczące tzw. afery podkarpackiej. Czynności w śledztwie prowadzili funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA.

Wielowątkowe śledztwo w sprawie afery podkarpackiej prowadzone jest od kilku lat przez funkcjonariuszy rzeszowskiej Delegatury CBA oraz Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Do Sądu Rejonowego w Rzeszowie trafił 11 akt oskarżenia skierowany w tym śledztwie obejmujący 12 osób. Łącznie, w toku postępowania, zarzutami objęto 52 osoby, z czego wobec 32 skierowano już akty oskarżenia.

Były poseł Jan B. oskarżony jest o przestępstwa korupcyjne, ale także polegające na nakłanianiu funkcjonariuszy publicznych do przekroczenia uprawnień i ujawnienia informacji powziętych przez  nich w związku z pełnieniem funkcji publicznych. Chodzi m.in. o przyjęcie korzyści majątkowych w postaci gotówki w kwocie 813 tysięcy złotych, sztabki złota o wartości ponad 128 tysięcy złotych oraz nieoprocentowanej pożyczki w kwocie 150 tysięcy złotych. Czyny zarzucane byłemu posłowi obejmują przestępstwa, których jak ustalono, dopuścił się w związku z pełnionymi funkcjami publicznymi posła na Sejm RP, członka Krajowej Rady Sądownictwa i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. 

Aktem oskarżenia objęto także przedsiębiorcę Mariana D., któremu zarzucono przekazywanie korzyści majątkowych Janowi B.

Wśród oskarżonych są ponadto były Zastępca Komendanta Głównego Policji ds. Kryminalnych Mirosław S., były Komisarz Skarbowy w Sekcji Analiz i Planowania Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Jan M., a także były Starosta Powiatu Przeworskiego Zbigniew K., którym zarzucono m.in. przekroczenie uprawnień i ujawnienie Janowi B. informacji uzyskanych w związku z wykonywaniem czynności służbowych.

Aktem oskarżenia objęto również Roberta B., Józefa F. i Józefa W., pełniących istotne funkcje we władzach podmiotu dysponującego środkami publicznymi, którym zarzucono, że w związku z pełnieniem funkcji publicznych przyjęli wielokrotnie korzyści majątkowe w zamian za utrzymywanie preferencyjnych stosunków handlowych z ustalonymi spółkami.

Wśród oskarżonych są także Roman B., Maciej K., Urszula R. i Bogusław P., których czyny powiązane są z przestępstwami zarzucanymi Janowi B. oraz Marianowi D.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

Komunikat Prokuratury Krajowej w tej sprawie  

 

 

 

 

do góry