Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

04.05.2022 Cztery osoby zatrzymane. W tle śledztwo dotyczące wyłudzania milionów zł

04.05.2022
  • Fot. © belchonock / Bank zdjęć Photogenica

Cztery osoby zatrzymano w sprawie dotyczącej obrotu tzw. pustymi fakturami. Śledztwo prowadzi stołeczna Delegatura CBA pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zatrzymani to przedsiębiorcy z Mazowsza. Śledztwo jest w toku.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali czterech przedsiębiorców w związku  z postępowaniem prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.  Jest to kontynuacja czynności w związku ze śledztwem dotyczącym wystawienia blisko 1500 faktur  o wartości sięgającej 23 mln zł w latach 2016-2018. Faktury nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Osoby podejrzane zostały zatrzymane na terenie województwa mazowieckiego. W związku z ujęciem nierzetelnych faktur VAT w swoich rejestrach zakupu zarzuca się m.in. podanie nieprawdy w fakturach. Prokurator po ogłoszeniu zarzutów zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze. Za popełnione przestępstwa podejrzanym, oprócz kar finansowych, może grozić do 8 lat więzienia.
Wszystko wskazuje na to, że proceder polegał na wykorzystywaniu faktur dotyczących fikcyjnych transakcji w celu zmniejszenia należności podatkowych, jakie podejrzani – prowadzący działalność gospodarczą – powinni odprowadzić właściwym urzędom skarbowym. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego potwierdza, że skala wystawienia nierzetelnych faktur VAT sięga kilkudziesięciu milionów złotych a odbiorcami pustych faktur było kilkunastu przedsiębiorców z terenu województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie w trakcie prowadzonych czynności procesowych zabezpieczyli dokumentację rachunkowo – podatkową podmiotów, które wykorzystywały „puste” faktury.
Pierwsza realizacja w tej sprawie została przeprowadzona na początku kwietnia. W przedmiotowym śledztwie zarzuty usłyszało już 8 przedsiębiorców, którzy wykorzystywali ,,puste” faktury.
Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry