Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

19.05.2022 Gdański przedsiębiorca zatrzymany przez CBA

19.05.2022
  • Fot. © Mattz90 / Bank zdjęć Photogenica

Funkcjonariusze CBA zatrzymali przedsiębiorcę podejrzanego o uczestnictwo w procederze posługiwania się fikcyjnymi fakturami na kwotę blisko 1 miliona złotych.

Kolejna osoba zatrzymana przez lubelską Delegaturę CBA w związku z wielowątkowym śledztwem dotyczącym podejrzenia dokonywania manipulacji instrumentami finansowymi i prania brudnych pieniędzy.

W toku wykonywanych w przedmiotowej sprawie czynności zgromadzono bogaty materiał dowodowy wskazujący na fakt działania grupy przestępczej, która wystawiała i posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT dokumentującymi fikcyjny obrót złomem stali i metali kolorowych. W skład grupy wchodzili przedstawiciele spółek, z województwa kujawsko-pomorskiego, zajmujących się obrotem złomem. Jak ustalono w toku śledztwa proceder ten trwał w latach 2017-2018.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę zamieszaną w proceder. Tym razem został zatrzymany właściciel gdańskiej firmy zajmującej się obrotem złomem. Ustalenia poczynione w toku postępowania wskazują, że mężczyzna posłużył się w obrocie gospodarczym poświadczającymi nieprawdę fakturami o wartości blisko 900 tys. zł, które stanowiły następnie podstawę dla określenia należności publicznoprawnej. Faktury zostały także wykorzystane dla uzyskania wsparcia finansowego (faktoringu), wprowadzając tym samym w błąd pracowników jednego z banków.

W Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zatrzymany usłyszał zarzut oszustwa oraz  poświadczenia nieprawdy w dokumentach.  Prokurator zastosował wobec niego dozór Policji i 100 tys. zł poręczenia majątkowego.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry