Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

31.08.2022 Fikcyjne faktury opiewające na miliony – kolejni zatrzymani

31.08.2022

Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby uczestniczące w procederze posługiwania się fikcyjnymi fakturami VAT oraz działające na szkodę jednego z banków.

Funkcjonariusze lubelskiej Delegatury CBA zatrzymali trzy osoby. Jest to kontynuacja czynności w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Postępowanie ma charakter wielowątkowy. Dotyczy dokonywania manipulacji instrumentami finansowymi i prania brudnych pieniędzy. Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało blisko 20 osób.

W toku wykonywanych w przedmiotowej sprawie czynności zgromadzono materiał dowodowy wskazujący na fakt działania grupy przestępczej, która wystawiała i posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT dokumentującymi fikcyjny obrót złomem stali i metali kolorowych. Jak ustalono w toku śledztwa proceder ten trwał w latach 2017-2018.

W związku z tą sprawą i kolejnymi ustaleniami funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby: dwie występujące w imieniu firm z Torunia i Poznania oraz pracownika banku.

Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymany przedstawiciel poznańskiej spółki posłużył się w obrocie złomem fałszywymi fakturami VAT na kwotę przekraczającą 13.5 mln zł oraz wystawił faktury na kwotę blisko 12 mln zł. Przedstawiciel toruńskiej spółki usłyszał zarzut przyjęcia, a następnie użycia w obrocie gospodarczym faktury VAT  w kwocie 1 mln 300 tys. zł

W sprawie badany jest także wątek doprowadzenia jednego z banków do udzielenia wsparcia finansowego na podstawie poświadczających nieprawdę dokumentów. Również w tym wątku zatrzymani usłyszeli zarzuty.

Decyzją sądu przedstawiciel poznańskiej spółki został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Wobec dwóch pozostałych osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, dozór Policji oraz zakaz kontaktu.

Zespół Prasowy CBA

 

do góry