Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

01.12.2022 „Drukarnia pustych faktur” – kolejne zatrzymania w śledztwie

01.12.2022

Dwie kolejne osoby zatrzymane przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym tzw. drukarni pustych faktur.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali kolejnych przedsiębiorców w toczącym się śledztwie tzw. „drukarni pustych faktur” działającej na terenie województwa mazowieckiego w latach 2016 – 2018 r. Przedmiotowe śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie i dotyczy wystawienia prawie 1500 faktur, o wartości blisko 23 mln zł, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.

Podejrzanych, zatrzymano na terenie woj. mazowieckiego, w związku z ujęciem nierzetelnych faktur VAT w swoich rejestrach. Za popełnione przestępstwo oprócz dotkliwych kar finansowych, może grozić do 8 lat więzienia.

Przedmiotowy proceder polegał na wykorzystywaniu faktur dotyczących fikcyjnych transakcji w celu zmniejszenia należności podatkowych, jakie podejrzani – prowadzący działalność gospodarczą – powinni odprowadzić właściwym urzędom skarbowym. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego potwierdza, że skala wystawienia nierzetelnych faktur VAT sięga kilkudziesięciu milionów złotych a odbiorcami pustych faktur było kilkunastu przedsiębiorców z terenu województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie w trakcie prowadzonych czynności procesowych zatrzymali dokumentację rachunkowo – podatkową podmiotu, który wykorzystywał „puste” faktury.

To piąta realizacja Stołecznej Delegatury CBA i Prokuratury Okręgowej w Warszawie w tej sprawie. W przedmiotowym śledztwie zarzuty usłyszało już kilkunastu przedsiębiorców, którzy wykorzystywali puste faktury.

Zespół Prasowy CBA

do góry