Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

30.11.2022 Nieuprawnione dotacje oświatowe – kolejne zatrzymania i zarzuty

30.11.2022

Kolejne osoby usłyszały zarzuty w związku z śledztwem dotyczącym wyłudzania środków w wysokości blisko 80 mln zł z dotacji oświatowej.

Delegatura CBA w Katowicach wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach prowadzi, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach postępowanie przygotowawcze dotyczące wyłudzeń środków z dotacji oświatowych na prowadzenie szkół niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych o wartości ponad 80 mln. zł. W lipcu 2022 roku zatrzymano organizatorów przestępczego procederu Mieszka A. i Aleksandrę K., którzy do chwili obecnej decyzją Sądu przebywają w areszcie. W sprawie do tej pory zarzuty przedstawiono 11 osobom.

Wątek powierzony CBA dotyczy przestępstw tzw. „prania brudnych pieniędzy” pochodzących z czynów zabronionych. W ramach tego wątku funkcjonariusze CBA zatrzymali łącznie 7 podejrzanych, w tym troje w listopadzie. Niektórym przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a wszystkim doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mienia pochodzącym ze środków publicznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a nadto posiadanie, przyjmowanie korzyści związanej z popełnieniem opisanego wcześniej czynu zabronionego.

Dzięki działaniom śledczych, do tej pory w sprawie zabezpieczono na poczet przyszłych kar majątek o wartości około 37 mln złotych w tym nieruchomości, gotówkę oraz środki na rachunkach, samochody oraz obrazy. Śledztwo ma charakter rozwojowy i na bieżąco trwają czynności związane z ujawnianiem i zabezpieczeniem majątku podejrzanych.

Zespół Prasowy CBA

do góry