Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

18.01.2023 Kolejne uderzenie w przestępczość VAT-owską

18.01.2023

Funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejną osobę w toczącym się śledztwie tzw. „drukarni pustych faktur”, działającej na terenie województwa mazowieckiego.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali kolejną osobę w związku z postępowaniem dotyczącym wystawienia blisko 1500 faktur o wartości blisko 23 mln zł, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Podejrzanego zatrzymano na terenie woj. mazowieckiego, w związku z ujęciem nierzetelnych faktur VAT w rejestrach zakupu reprezentowanej przez niego spółki. Przedsiębiorcy zarzuca się podanie nieprawdy w fakturach. Za popełnione przestępstwo grozi mu, oprócz dotkliwych kar finansowych, do 8 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec zatrzymanego wolnościowe środki zapobiegawcze.

Zgodnie z ustaleniami śledczych proceder polegał na wykorzystywaniu faktur dotyczących fikcyjnych transakcji w celu zmniejszenia należności podatkowych, jakie podejrzani – prowadzący działalność gospodarczą – powinni odprowadzić właściwym urzędom skarbowym. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego potwierdza, że skala wystawienia nierzetelnych faktur VAT sięga kilkudziesięciu milionów złotych a odbiorcami pustych faktur było kilkunastu przedsiębiorców z terenu województwa mazowieckiego. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie w trakcie prowadzonych czynności procesowych zatrzymali dokumentację rachunkowo – podatkową podmiotu, który wykorzystywał „puste” faktury.

W śledztwie zarzuty usłyszało już kilkunastu przedsiębiorców, którzy wykorzystywali puste faktury. Sprawa ma charakter wielowątkowy i rozwojowy. Planowane są kolejne zatrzymania.

Zespół Prasowy CBA

do góry