Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

24.01.2023 Fikcyjne zatrudnienie i wyłudzenie środków publicznych

24.01.2023

CBA zatrzymało kolejną osobę związaną z wyłudzeniem środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Na terenie województwa mazowieckiego funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali kobietę, która wyprowadziła z majątku spółki blisko 700 tys. złotych. Pieniądze zostały wyłudzone jako  fikcyjne wynagrodzenia dla osoby niepełnosprawnej, która w rzeczywistości nie świadczyła na rzecz spółki żadnej pracy. Celem tego pozorowanego zatrudnienia było wyłudzenie dofinansowania ze środków publicznych. W wyniku tego oszustwa straty PFRON tytułem dofinasowania wynagrodzenia dla osób niepełnosprawnych wyniosły ponad 70 tys. złotych.

Zatrzymana została doprowadzona do Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie, gdzie usłyszała zarzuty prokuratorskie. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Śledztwo prowadzone przez krakowską Prokuraturę Krajową  w sprawie wyłudzenia nienależnych świadczeń pieniężnych z PFRON  jest wielowątkowe. Jak ustalili śledczy, mechanizm oszustwa polegał na wystawianiu wzajemnych faktur kosztowych powiązanych ze sobą osobowo i kapitałowo spółek, fikcyjnym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, podaniem nieprawdziwych informacji do organów podatkowych i wyłudzeniem środków finansowych ze Skarbu Państwa.

Jak dotąd w śledztwie zarzuty przedstawiono 5 osobom. Śledztwo jest rozwojowe, planowane są kolejne czynności w sprawie.

Zespół Prasowy CBA

do góry