Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

03.02.2023 Łapówki na 5 mln złotych - są zarzuty prokuratorskie

03.02.2023
  • Zdjęcia banknotów
    @Photogenica

Funkcjonariusze Delegatury CBA we Wrocławiu zatrzymali 12 osób na terenie województwa mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego, związanych z wręczaniem korzyści majątkowych i powoływaniem się na wpływy. Wśród zatrzymanych jest Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

Fikcyjne usługi, powoływanie się na wpływy w Urzędzie m.st. Warszawa, pranie brudnych pieniędzy

Śledztwo,  prowadzone pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach,  dotyczy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej podmiotów gospodarczych oraz urzędników szczebla ministerialnego zasiadających w rządzie w latach 2011-2015. Grupa ta wprowadzała do obrotu faktury VAT na fikcyjne usługi podmiotów gospodarczych zajmujących się  wywozem i utylizacją nieczystości z terenu miasta stołecznego Warszawy. Fakturowanie fikcyjnych usług miało służyć uzyskaniu środków finansowych na łapówki dla byłych urzędników.

Z ustaleń śledczych wynika, że łączna kwota przekazanych korzyści majątkowych wyniosła około 5 mln zł. Pieniądze służyły manipulacjom przy wyborze firm świadczących usługi wywozu, zagospodarowania i przetwarzania odpadów.  Sprawa dotyczy także prania brudnych pieniędzy. Uzyskane korzyści majątkowe pochodzące z nielegalnego procederu zostały spożytkowywane.

Zatrzymania podejrzanych

W styczniu br. funkcjonariusze Delegatury CBA we Wrocławiu wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili działania na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego i łódzkiego. Zatrzymano wówczas osiem osób.

Na początku lutego br. funkcjonariusze CBA zatrzymali na Mazowszu i Śląsku kolejne cztery osoby. Wśród zatrzymanych są Prezes Zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej oraz trzej przedsiębiorcy. Funkcjonariusze CBA przeszukali kilkanaście lokalizacji  na terenie całego kraju, w tym w Urzędzie m.st. Warszawy oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania Miasta Warszawy. Trzy osoby decyzją sądu zostały tymczasowo aresztowane. Wobec czwartego zatrzymanego zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze.

Prokuratorskie zarzuty

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przy powoływaniu się na wpływy w instytucji samorządowej oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami VAT, czyli o przestępstwo tzw. zbrodni VAT-owskiej.

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

 

Zespół Prasowy CBA

 

Poniżej do pobrania Mp3 i Mp4.

Na nagraniu Arkadiusz Puławski, DBN KPRM

do góry