Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

27.06.2023 Upadłość znanej firmy z branży AGD – 2 miliony łapówki w tle. Syndyk i jego pełnomocnik zatrzymani

27.06.2023
  • Plik banknotów o nominale 100 zł.
    @Photogenica

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 6 osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych i żądania przyjęcia korzyści majątkowych przez osoby związane z prowadzeniem postępowania upadłościowego spółki z Wrocławia, działającej w branży AGD. Wśród osób zatrzymanych jest syndyk i pełnomocnik syndyka oraz 4 inne osoby, uczestniczące przestępczym procederze.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 6 osób w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych i żądania przyjęcia korzyści majątkowych przez osoby związane z prowadzeniem postępowania upadłościowego spółki z Wrocławia, działającej w branży AGD. Wśród osób zatrzymanych jest syndyk i pełnomocnik syndyka oraz 4 inne osoby, uczestniczące przestępczym procederze.

Łapówka za wygrany  przetarg

Funkcjonariusze CBA w ramach prowadzonego śledztwa ustalili, że w roku 2014 pełniący funkcję pełnomocnika syndyka w likwidowanej spółce AGD przyjął korzyść majątkową w kwocie 300 tyś. zł, w zamian za zagwarantowanie wygranej w przetargu na zakup towarów uszkodzonych oraz części przeznaczonych do zezłomowania, organizowanego przez zatrzymanego syndyka.

2 mln złotych dla syndyka

Z ustaleń śledztwa wynika, że osoba wyznaczona do pełnienia funkcji syndyka masy upadłościowej zażądała poprzez swojego pełnomocnika korzyści majątkowej w kwocie 2 milionów złotych. Kwota miała być wpłacona na rachunek spółki powiązanej z syndykiem i jej pełnomocnikiem. Osoby, względem których wystosowano takie żądanie, w zamian za przekazaną korzyść majątkową miałyby nabyć udziały oraz uzyskać funkcje kierownicze w spółce powiązanej z pełnomocnikiem oraz z syndyk, która docelowo miała przejąć cały majątek upadłej spółki. W zamian za korzyść majątkową syndyk jak i jej pełnomocnik mieli podjąć działania skutkujące wyeliminowaniem jedynego podmiotu gospodarczego, który złożył formalną ofertę na zakup majątku upadłej spółki. Syndyk czterokrotnie odmówiła podpisania umowy przedwstępnej, z tym jedynym wówczas oferentem zagranicznym, uznając iż złożona przez niego oferta jest skrajnie niekorzystna. Ostatecznie umowa z oferentem została podpisana po ustąpieniu syndyka. Działanie przestępcze, zatrzymanego przez funkcjonariuszy CBA, syndyka i jego pełnomocnika mogły w efekcie doprowadzić do całkowitej likwidacji zarządzanego przez te osoby podmiotu gospodarczego.

Towar, który krążył

W ramach śledztwa funkcjonariusze CBA zatrzymali 4 osoby związane z podmiotem gospodarczym, który nabył od syndyka towar w związku z wręczoną korzyścią majątkową. Zatrzymani odpowiedzą za wręczenie korzyści majątkowej oraz za fikcyjny obrót nabytym towarem. Funkcjonariusze CBA ustalili, iż zakupiony towar miał trafić do jednego z krajów UE w ramach dostawy wewnątrzwspólnotowej, ale towar wyjechał i natychmiast wrócił na teren Polski. Nieprawdziwe deklaracje podatkowe doprowadziły do nienależnego zwrotu w podatku VAT w kwocie prawie 300 tys. zł.

Śledztwo nadzoruje Prokuratura Krajowa

Funkcjonariusze CBA realizowali czynności procesowe na terenie województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, opolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Zatrzymane osoby zostały przewiezione do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Białymstoku. Tam usłyszały zarzuty m.in. żądania korzyści majątkowej, korupcji menadżerskiej oraz oszustwa.

W dniu 1 czerwca br. w siedzibie Prokuratury Krajowej w Białymstoku w przedmiotowym postępowaniu przygotowawczym zarzuty ogłoszono 4 osobom, które pośredniczyły we wręczeniu korzyści majątkowej a także uczestniczyły w fikcyjnym obrocie towarem w ustawionym przez pełnomocnika syndyka postępowaniu.

W dniach 21-22.06.20.23 roku przeprowadzono czynności procesowe z sześcioma osobami zatrzymanymi. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju. Nadto wydano decyzje o zabezpieczeniu majątkowym posiadanego przez nich mienia. Dwóch zatrzymanych przyznało się do części stawianych zarzutów.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry