Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09.11.2023 Zarzuty korupcyjne dla wielkopolskiego burmistrza żądającego łapówki

09.11.2023
  • Dwóch mężczyzn w garniturach ściska dłonie.
    ©Photogenica

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania samorządowca oczekującego łapówki od przedsiębiorcy w związku z możliwością dalszej realizacji inwestycji w postaci budowy biogazowni. Śledztwo nadzoruje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu.

Powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu prowadzą śledztwo pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczy powoływania się przez ustalone osoby w okresie od grudnia 2017 roku do września 2019 roku na terenie całego kraju na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, a także utwierdzania innych osób w przekonaniu o istnieniu takich wpływów oraz podjęcia się pośrednictwa w załatwianiu spraw w instytucjach publicznych, w zamian za udzielanie korzyści majątkowych, tj. o przestępstwo z art. 230 §1 kk.

Zarzut za złożenie propozycji korupcyjnej przez samorządowca

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że samorządowiec za pośrednictwem innych osób złożył korupcyjną propozycję przedsiębiorcy w zamian za możliwość dalszej realizacji inwestycji w postaci budowy biogazowni, co byłoby możliwe po cofnięciu wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości, na której inwestycja miała być zrealizowana. Przedsiębiorca nie zgodził się na wręczenie „łapówki” w określonej kwocie w wysokości 200 000,00 zł i stąd ostatecznie inwestycja miała nie dojść do skutku.
W dniu 6 listopada 2023 r. na podstawie postanowienia Prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu dokonali zatrzymania mężczyzny na terenie województwa wielkopolskiego. W miejscu zamieszkania podejrzanego zostało przeprowadzone przeszukanie mające na celu zabezpieczenie dowodów rzeczowych mogących mieć znaczenie w sprawie. Podejrzany został doprowadzony do Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, gdzie usłyszał zarzut z art. 228 k.k.

Zastosowane środki zapobiegawcze w śledztwie

Wobec podejrzanego Prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci: zawieszenia w czynnościach służbowych, dozór policji, poręczenie majątkowe w kwocie 20 000,00 zł, zakaz opuszczenia kraju oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie. W trakcie czynności przeszukania w miejscu zamieszkania podejrzanego, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokonali tymczasowego zajęcia mienia w wysokości 5 150,00 USD.

Prowadzona sprawa jest rozwojowa

To trzecia realizacja procesowa w prowadzonym wielowątkowym postępowaniu przygotowawczym. W śledztwie zarzuty otrzymało już łącznie 5 osób.

 

W załączeniu plik audio z wypowiedzią w tej sprawie – dr Robert Sosik, Rzecznik Prasowy CBA.

Zespół Prasowy CBA

do góry