Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

26.06.2024 Wpływowy pośrednik trafił do aresztu

26.06.2024
  • Mężczyzna wykorzystyjąc lupę przegląda dokumenty.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 7 osób w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych przestępstw korupcyjnych. Śledztwo nadzoruje Zachodniopomorski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie prowadzą wielowątkowe śledztwo w sprawie powoływania się na wpływy, u najwyższych rangą urzędników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz innego rodzaju przestępstw o charakterze korupcyjnym, w tym płatnej protekcji, przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej oraz korzyści majątkowej przez urzędnika samorządowego.

Powiązania rodzinne i koneksje biznesowe

Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że dochodziło do powoływania się na wpływy u Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Generalnego Konserwatora Zabytków. Pośrednicy, wykorzystując powiązania rodzinne i biznesowe, podejmowali się załatwienia korzystnych rozstrzygnięć dla rozpatrywania spraw związanych z decyzjami Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także uzyskania dofinansowania na remont zabytków.

Duża akcja CBA

20 czerwca 2024 roku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 5 osób w sprawie powoływania się na wpływy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 2 osoby w wątku przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej oraz korzyści majątkowej przez urzędnika samorządowego.

Czynności procesowe prowadzono w blisko 30 lokalizacjach, w tym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowym Centrum Kultury, urzędach samorządowych, podmiotach prowadzących działalność gospodarczą oraz miejscach zamieszkania zatrzymanych. W trakcie czynności procesowych w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabezpieczono m.in. dane elektroniczne oraz obszerną  dokumentację.

W czynnościach uczestniczyli funkcjonariusze Delegatur CBA w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach, Gdańsku, Białymstoku, Krakowie, Warszawie oraz Bydgoszczy.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

W stosunku do 4 podejrzanych Prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód przychylił się do zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec jednego z podejrzanych. Wobec pozostałych trzech podejrzanych, co do których Sąd nie uwzględnił wniosków o zastosowanie tymczasowego aresztowania, Prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe.

W stosunku do pozostałych podejrzanych Prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym wobec 2 podejrzanych między innymi poręczenia majątkowe w wysokości 100 tys. złotych każdy.

W sprawie powoływania się na wpływy zgłosił się do prokuratury dobrowolnie kolejny podejrzany, który przyznał się do zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze, w tym poręczenie majątkowe w kwocie 200 tys. złotych.

Sprawa jest rozwojowa

To pierwsza realizacja procesowa w prowadzonym wielowątkowym postępowaniu przygotowawczym. Planowane są kolejne realizacje.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry