Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09.09.2024 Kolejni zatrzymani w sprawie powoływania się na wpływy

09.09.2024
  • Plik dokumentów spiętych spinaczem.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Zielonej Górze trzy osoby w instytucjach zajmujących się ochroną środowiska. To efekt śledztwa w sprawie powoływania się na wpływy w urzędach administracji rządowej i samorządowej, a także aresztach śledczych i prokuraturach. Postępowanie przygotowawcze nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

27.08.2024 roku funkcjonariusze Delegatury CBA w Krakowie na polecenie Prokuratury Okręgowej zatrzymali dwóch mężczyzn zatrudnionych w Lubuskim Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Zielonej Górze oraz pracownika Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Pracowni Terenowej w Zielonej Górze.

Funkcjonariusze przeszukali kilka lokalizacji na terenie Zielonej Góry oraz powiatu lubuskiego. Zabezpieczono dowody w śledztwie m.in. nośniki elektroniczne, dokumentację kadrową, korespondencję oraz środki pieniężne w złotówkach oraz euro.   

W realizacji uczestniczyli również funkcjonariusze Delegatury CBA w Poznaniu oraz Wrocławiu.

Informacje w zamian za korzyści majątkowe

Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że dochodziło do przyjmowania i wręczania korzyści majątkowych w zamian za ujawnianie informacji o czynnościach służbowych w sprawie  przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska w związku z rekultywacją odpadów na terenie powiatu nowosolskiego.

Wręczane korzyści majątkowe pozwoliły na uzyskiwanie w sposób nieuprawniony informacji o planowanych kontrolach oraz  efektach ustaleń kontrolnych.  

Zastosowane środki zapobiegawcze

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie postawiano im zarzuty korupcyjne.

Wobec pracownika  Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska prokurator zawnioskował o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Decyzją Sądu Rejonowego Katowice Wschód mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy. Wobec pozostałych dwóch osób prokurator zastosował nieizolacyjne środki zapobiegawcze tj. poręczenie majątkowe, dozór policyjny oraz zakaz kontaktowania się z określonymi osobami.

Sprawa jest rozwojowa

To już trzecia realizacja w prowadzonym przez funkcjonariuszy Delegatury CBA w Krakowie postępowaniu przygotowawczym. W całej sprawie zarzuty usłyszało 10 osób. Obecnie dwie osoby przebywają w tymczasowym areszcie.

W sprawie badane są kolejne wątki  i planowane są kolejne realizacje.

CBA apeluje

W związku z toczącym się postępowaniem Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje, że osoby, które dały się uwikłać w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikającej z art. 229 § 6 kk, który stanowi:

Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Zespół Prasowy CBA

 

 

do góry