Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

11.05.2007 Sprzedajny sędzia zatrzymany przez CBA

11.05.2007

CBA zatrzymało sędziego Sądu Rejonowego w Bielsku Białej tuż po uchyleniu immunitetu przez Sąd Najwyższy. Korzystny wyrok, uchylenie zakazu sądowego czy zastosowanie łagodniejszego środka zapobiegawczego - to przestępcze usługi, za które sędzia inkasował od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł.

Na wychodzącego z budynku Sądu Najwyższego Grzegorza W., czekali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Chwilę wcześniej Sąd zdecydował o uchyleniu sędziemu z Sądu Rejonowego w Bielsku Białej immunitetu. Zaskoczony mężczyzna nie stawiał oporu.

Grzegorz W. zatrzymany w obecności prokuratora z tamtejszej Prokuratury Okręgowej, która prowadzi w tej sprawie wielowątkowe śledztwo, odpowie za przestępstwa korupcyjne, popełnione w latach 2002-2004. W trakcie postępowania śledczy przesłuchali wielu świadków i zebrali szereg dowodów, które pozwoliły przedstawić mężczyźnie zarzut łapownictwa i płatnej protekcji. Grzegorz W. za pieniądze wydawał korzystne sądowe rozstrzygnięcia i pomagał w ich uzyskiwaniu. Niewykluczone, że sędzia usłyszy kolejne zarzuty o charakterze korupcyjnym. Możliwe są także zatrzymania innych osób w tej sprawie.

Grzegorzowi W. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratura jeszcze dzisiaj wystąpi do sądu o tymczasowe aresztowanie zatrzymanego.

Tomasz Frątczak
Dyrektor Gabinetu Szefa CBA

do góry