Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

22.09.2008 Zlikwidowana drukarnia fałszywych pieniędzy

22.09.2008

CBA zlikwidowało drukarnię fałszywych banknotów na Śląsku. Agenci CBA zatrzymali Romanę B., poszukiwaną już za przestępstwa związane z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych pieniędzy w zorganizowanej grupie przestępczej. Zabezpieczono komputerową „linię produkcyjną”, płyty CD z ”matrycami” oraz gotowe falsyfikaty. Romanie G. grozi do 25 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z katowickiej Delegatury CBA wpadli na trop drukarni fałszywych banknotów. Ustalenia CBA wskazywały, że może ją prowadzić ukrywająca się przed organami ścigania Romana B. Poszukiwana nie wróciła z przerwy w odbywanej karze pozbawienia wolności za przestępstwa związane z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych pieniędzy w zorganizowanej grupie przestępczej.

Agenci CBA z Katowic ustalili mieszkanie na terenie Gliwic, gdzie mogła mieścić się prowadzona przez Romanę B. wytwórnia falsyfikatów. Gdy byli pewni swoich podejrzeń, przystąpili do realizacji sprawy - poszukiwana „fałszerka” została zatrzymana. W trakcie przeszukania zajmowanego przez nią mieszkania funkcjonariusze CBA ujawnili w skrytkach falsyfikaty o różnych nominałach – 20, 50 i 100 zł. Niewykluczone, że sprawczyni także sama wprowadzała do obiegu wyprodukowane przez siebie fałszywe banknoty. W pokoju stała też komputerowa „linia produkcyjna”. Zabezpieczono płyty CD z ”matrycami” oraz papier, na którym były drukowane fałszywe pieniądze.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła Romanie B. zarzuty popełnienia najpoważniejszych przestępstw związanych z fałszowaniem pieniędzy. Kodeks karny za podrabianie pieniędzy przewiduje karę pozbawienia wolności do 25 lat, na czas nie krótszy niż  lat 5.

Sąd podjął decyzję  o tymczasowym  aresztowaniu Romany B. 

Piotr Kaczorek, Wydział Komunikacji Społecznej, CBA

 

 

do góry