Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.02.2009 Zatrzymani za milionowe wyłudzenia z NFZ

12.02.2009

Funkcjonariusze poznańskiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali grupę osób podejrzewanych o fałszowanie dokumentacji medycznej, a także wyłudzenie pieniędzy z NFZ w wysokości, co najmniej 2 000 000 zł.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBA w Poznaniu zatrzymali trzy osoby- Bartłomieja K., Agnieszkę G. oraz Małgorzatę N. – pracowników firm dystrybuujących środki medyczne. Jak ustalili funkcjonariusze zatrzymani działali w latach 2004– 2008. Grupa, na podstawie sfałszowanej dokumentacji lekarskiej w postaci kart zleceń i kart zaopatrzenia w środki sanitarne, wyłudziła z NFZ Oddział w Poznaniu co najmniej 2 mln zł. Fałszywe dokumenty były przedstawiane w NFZ przez pracowników firm zajmujących się dystrybucją tego typu środków medycznych. Z zebranych dotychczas materiałów wynika, że dokumenty wystawiane były przede wszystkim na osoby zdrowe, które nigdy nie potrzebowały tego typu środków albo na oryginalnych receptach dopisywano zwiększone zapotrzebowanie. Zdarzało się także że niszczono oryginalne dokumenty i preparowano nowe, z większym zapotrzebowaniem.

Funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację oraz sprzęt medyczny stanowiący dowody popełnionych przestępstw. Biuro ds. Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej w Poznaniu postawiło zatrzymanym zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentacji oraz oszustw. Decyzją sądu Bartłomiej K. zastał tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Wobec Agnieszki G. zastosowano dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju. Dozór policyjny decyzją prokuratora zastosowano także wobec Małgorzaty N.

Sprawa ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Małgorzata Matuszak, Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry