Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

13.07.2007 Andrzej K. nie był współpracownikiem CBA

13.07.2007

W nawiązaniu do dzisiejszych spekulacji prasowych, Centralne Biuro Antykorupcyjne wyjaśnia co następuje: Dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie mają znaczenia wcześniejsze związki z administracją państwową zatrzymywanych osób. Dotyczy to również zatrzymanego 6 lipca Andrzeja K.


W nawiązaniu do dzisiejszych spekulacji prasowych, Centralne Biuro Antykorupcyjne wyjaśnia co następuje:

Dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie mają znaczenia wcześniejsze związki z administracją państwową zatrzymywanych osób. Dotyczy to również zatrzymanego 6 lipca Andrzeja K. CBA w styczniu 2007 roku uzyskało wiedzę, że Andrzej K. powołując się na wpływy w Ministerstwie Rolnictwa oferuje przekwalifikowanie dowolnej ziemi rolnej na budowlaną w zamian za łapówkę. W efekcie przeprowadzonej przez CBA operacji specjalnej Andrzej K. został zatrzymany. Postawiono mu zarzut płatnej protekcji, a sąd zastosował wobec niego areszt tymczasowy. Podejrzany przyznał się do winy. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. CBA traktuje Andrzeja K. tak samo jak dziesiątki innych zatrzymanych osób, podejrzanych o popełnienie przestępstw. Nie wnioskowało o status świadka koronnego dla Andrzeja K. ani o żadne inne środki umożliwiające uniknięcie kary, człowiek ten nigdy także nie współpracował z CBA. Sugestie gazety "Dziennik", że Andrzej K. współpracował z CBA są kłamstwem.

CBA nie występowało także do sądu o zgodę na przeprowadzenie kontrolowanego wręczenia łapówki w stosunku do osób zaangażowanych w sprawę. W polskim systemie prawnym sąd nie rozstrzyga w przedmiocie zgody na kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej.
Tomasz Frątczak
Dyrektor Gabinetu Szefa CBA

 

do góry